Alcoholgebruik Overijssel

Hoge alcoholconsumptie in Overijssel

Onderzoek: Alcoholgebruik in Overijssel

Nederland kent een aanzienlijk aantal overmatige drinkers. Afkickkliniekwijzer.nl deed onderzoek naar het Alcoholgebruik van Nederlanders op basis van data van het CBS en het RIVM. Na Noord-Holland is het percentage overmatige drinkers het hoogst van heel Nederland. Een slordige 8% van de Overijsselse volwassenen meer dan 21 glazen per week (mannen) of meer dan 14 glazen per week (vrouwen).

 

Definities van de classificaties zijn verder in het artikel te vinden.

 

Wat verder opvalt over alcoholconsumptie in de provincie Overijssel:

  1. Dinkelland spant de kroon in Overijssel als het gaat om alcoholgebruik. Met 11% overmatige drinkers en 18% (!!) zware drinkers zou de gemeente misschien zelfs kunnen overwegen haar naam te wijzigen in ’Drinkelland’.
  2. De grote Overijsselse gemeentes Deventer, Enschede, Hengelo en Almelo staan allemaal in de provinciale top-10 van minste overmatige drinkers.

 

Statistieken

Het percentage overmatige drinkers per gemeente in Overijssel. Scroll over de kaart voor de statistieken per gemeente.

Plaats deze kaart op je eigen website. Gebruik hiervoor deze code:
<iframe class=”localfocusvisual” frameborder=”0″ style=”max-width:700px;width:100%;height:800px;overflow:hidden” src=”https://localfocus2.appspot.com/5d5737f84f3ed”></iframe>

 

 

Top-10 gemeentes met de meeste overmatige drinkers

De 10 gemeentes in Overijssel waar procentueel de meeste mensen wonen die overmatig alcohol drinken.

  1. Dinkelland: 11%
  2. Borne: 10%
  3. Haaksbergen: 10%
  4. Hellendoorn: 10%
  5. Hof van Twente: 10%
  6. Oldenzaal: 10%
  7. Raalte: 10%
  8. Wierden: 10%
  9. Olst-Wijhe: 9%
  10. Tubbergen: 9%

 

Top-10 gemeentes met de minste overmatige drinkers

De 10 gemeentes in Overijssel waar procentueel de minste mensen wonen die overmatig alcohol drinken.

  1. Kampen: 4%
  2. Almelo: 6%
  3. Rijssen-Holten: 6%
  4. Dalfsen: 7%
  5. Deventer: 7%
  6. Enschede: 7%
  7. Hengelo: 7%
  8. Ommen: 7%
  9. Steenwijkerland: 7%
  10. Twenterand: 7%

Top-10 gemeentes met het hoogste aantal niet- of gematigde drinkers (maximaal 1 glas per dag)

De 10 gemeentes in Overijssel waar procentueel de meeste mensen wonen die de richtlijn voor alcoholconsumptie niet overschrijden.

  1. Kampen: 48%
  2. Almelo: 46%
  3. Staphorst: 43%
  4. Rijssen-Holten: 41%
  5. Hengelo: 40%
  6. Steenwijkerland: 39%
  7. Zwartewaterland: 39%
  8. Zwolle: 38%
  9. Enschede: 37%
  10. Ommen: 37%

Top-10 gemeentes met het laagste aantal niet- of gematigde drinkers (maximaal 1 glas per dag)

De 10 gemeentes in Overijssel waar relatief gezien de minste mensen wonen die geen of weinig alcohol drinken (‘alcohol volgens Richtlijn’).

  1. Tubbergen: 28%
  2. Dinkelland: 31%
  3. Hof van Twente: 31%
  4. Raalte: 31%
  5. Haaksbergen: 32%
  6. Losser: 32%
  7. Olst-Wijhe: 33%
  8. Borne: 34%
  9. Hardenberg: 34%
  10. Hellendoorn: 34%

 

Bronnen en informatie

Op basis van data van het CBS en de Gezondheidsmonitor van het RIVM heeft Afkickkliniekwijzer.nl een onderzoek laten uitvoeren naar het aantal overmatige drinkers in Nederland. Per provincie is in de meeste gemeentes onderzoek gedaan naar het alcoholgebruik van haar volwassen inwoners (18 jaar en ouder).

We tonen per provincie aan wat in welke gemeente de ratio is van het aantal drinkers volgens richtlijn ten opzichte van het aantal overmatige drinkers. Verder kan per gemeente een groot percentages geraadpleegd worden over het aantal drinkers volgens richtlijn, overmatige- en zware drinkers.

 

Definities

Overmatige drinker: meer dan 21 glazen per week (M), 14 glazen per week (V)
Zware drinker: 1 keer per week 6 of meer glazen (M), 1 keer per week vier of meer glazen (V)
Drinker volgens richtlijn: geen alcohol of maximaal 1 glas per dag

 

 

Totaal Overzicht Alcoholgebruik in Overijssel Per Gemeente

GemeenteOvermatige drinkersDrinkers volgens RichtlijnZware drinkersRatio DVR/OD
Dinkelland11%31%18%2,8
Borne10%34%11%3,4
Haaksbergen10%32%12%3,2
Hellendoorn10%34%12%3,4
Hof van Twente10%31%13%3,1
Oldenzaal10%34%12%3,4
Raalte10%31%14%3,1
Wierden10%34%13%3,4
Olst-Wijhe9%33%14%3,7
Tubbergen9%28%15%3,1
Hardenberg8%34%14%4,3
Losser8%32%13%4,0
Staphorst8%43%13%5,4
Zwartewaterland8%39%9%4,9
Dalfsen7%36%11%5,1
Deventer7%36%10%5,1
Enschede7%37%12%5,3
Hengelo7%40%9%5,7
Ommen7%37%12%5,3
Steenwijkerland7%39%10%5,6
Twenterand7%37%11%5,3
Zwolle7%38%11%5,4
Almelo6%46%11%7,7
Rijssen-Holten6%41%11%6,8
Kampen4%48%6%12,0